Środa z Formą (3). Sławomir Wernikowski

W trzeciej odsłonie cyklu zapraszamy, wspólnie ze szczecińskim Wydawnictwem Forma, na spotkanie ze Sławomirem Wernikowskim, autorem książki "Passacaglia".

Obowiązują bezpłatne wejściówki:

https://app.evenea.pl/event/wernikowski/

Prowadzenie: Gabriel Augustyn.

O Autorze:

Sławomir Wernikowski (ur. w 1964 r. w Szczecinie) - autor opowiadań, inżynier informatyk, nauczyciel akademicki. Mieszka w podszczecińskim Mierzynie. W latach 1996-2012 felietonista szczecińskiej "Gazety Wyborczej". Debiutował opowiadaniem Dolus na łamach dwumiesięcznika "Pogranicza" w roku 2007. Wydał tom opowiadań Passacaglia (DK13MUZ / FORMA 2019).

Więcej o Wydawnictwie Forma:

http://www.wforma.eu/o-wydawnictwie,98.html

Serdecznie zapraszamy!

Spotkania (w) Między Wierszami 2021 - zapis wydarzeń

Dziękujemy za Waszą obecność podczas zeszłorocznych wydarzeń w ramach cyklu Spotkania (w) Między Wierszami. Miło nam poinformować, że w serwisie YouTube znajdziecie playlistę z zapisami transmisji tych spotkań oraz film zapowiadający i podsumowujący. Zapraszamy do oglądania:

Spotkania (w) Między Wierszami 2021

Zadanie: "Spotkania (w) Między Wierszami 2021" było realizowane w ramach Programu Partnerstwo dla książki.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".

Logo MK

Spotkania (w) Między Wierszami 2021 - fotorelacja

Dziękujemy, że w minionym roku również byliście z nami w trakcie cyklu wydarzeń Spotkania (w) Między Wierszami, w ramach którego gościliśmy: Beatę Zuzanne Borawską, Olgę Adamską, Mirę Marcinów, Joannę Jagiełło, Jakuba Małeckiego, Zofię Stanecką, Leszka Hermana, Piotra Mikołajczaka, Justynę Bednarek oraz Jarosława Molendę. Poniżej znajdziecie wybór zdjęć ze spotkań, które odbyły się na miejscu.

Fotografie wykonali dla nas: OdkryjTo, Artur Magdziarz oraz Paulina Gadomska.

Wydarzenia prowadził: Gabriel Augustyn.

BorawskaAdamska 1 Easy Resizecom

BorawskaAdamska 2 Easy Resizecom

BorawskaAdamska 8 Easy Resizecom

BorawskaAdamska 9 Easy Resizecom

Jakub Maecki 1 Easy Resizecom

Jakub Maecki 2 Easy Resizecom

Jakub Maecki 5 Easy Resizecom

Jakub Maecki 3 Easy Resizecom

Jarosaw Molenda 2 Easy Resizecom

Jarosaw Molenda 4 Easy Resizecom

Jarosaw Molenda 5 Easy Resizecom

Joanna Jagieo 16 Easy Resizecom

Joanna Jagieo 19 Easy Resizecom

Joanna Jagieo 30 Easy Resizecom

Joanna Jagieo 36 Easy Resizecom

Leszek Herman 1 Easy Resizecom

Leszek Herman 2 Easy Resizecom

Mira Marcinw 1 Easy Resizecom

Mira Marcinw 2 Easy Resizecom

Mira Marcinw 3 Easy Resizecom

Mira Marcinw 4 Easy Resizecom

Zofia Stanecka 3 Easy Resizecom

Zofia Stanecka 5 Easy Resizecom

Zofia Stanecka 6 Easy Resizecom

Zofia Stanecka 7 Easy Resizecom

Zadanie: "Spotkania (w) Między Wierszami 2021" było realizowane w ramach Programu Partnerstwo dla książki.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".

Logo MK

Środa z Formą (2). Zbigniew Kosiorowski

W drugiej odsłonie cyklu zapraszamy, wspólnie ze szczecińskim Wydawnictwem Forma, na spotkanie ze Zbigniewem Kosiorowskim, autorem m.in. książek "Zapodziani" oraz "Kamień podróżny".

Obowiązują bezpłatne wejściówki:

https://app.evenea.pl/event/zbigniewkosiorowski/

Prowadzenie: Gabriel Augustyn.

O Autorze:

Zbigniew Kosiorowski (ur. w 1944 r. w Monasterzyskach) - prozaik, autor kilkuset reportaży radiowych, prasowych i słuchowisk; dziennikarz. W latach 1990-2006 prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Szczecin. Medioznawca i ekspert prawa autorskiego, profesor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, autor monografii naukowych m.in.: Radiofonia publiczna (1999), Dysjunkcje misji (2009) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych z dziedziny zarządzania. Założyciel i dyrektor Szczecińskiej Szkoły pod Żaglami (1987-2003), kapitan jachtowy. Mieszka w Szczecinie. Wydał m.in.: 13° w skali Beauforta (1981), W pętli (1985), cykl powieści młodzieżowych Przez cztery oceany (1986-1990), Gnilec (1986), Archipelag trudnych nadziei (2003), Archipelag odpływów (2010), Desant (2013), Kamień podróżny (FORMA 2016), Archipelag pod żaglami (2017) i Zapadnia (FORMA 2018).

Więcej o Wydawnictwie Forma:

http://www.wforma.eu/o-wydawnictwie,98.html

Serdecznie zapraszamy!

Środa z Formą (1). Jarosław Błahy

W nowym roku chcemy utrzymać formę, rozpoczynamy zatem nowy cykl spotkań wspólnie ze szczecińskim Wydawnictwem Forma. Naszym pierwszym Gościem będzie Jarosław Błahy, autor m.in. "Rzeźnika z Niebuszewa" i "Zaklętego w szerszenim gnieździe".
 
Obowiązują bezpłatne wejściówki:
 
 
Prowadzenie: Gabriel Augustyn.
 
O Autorze:
 
Jarosław Błahy (ur. w 1966 r. w Szczecinie) - poeta, prozaik, eseista, instruktor teatralny. Mieszka w Szczecinie. Współpracownik wydawnictwa tematycznego The Serpent.pl. Jest współautorem książek: Tożsamość kulturowa i pogranicza identyfikacji (2005), Kanon i obrzeża (2005), autorem eseju Literatura jako lustro. O projekcji i odbiciach fizjologicznych w twórczości Leo Lipskiego (FORMA 2009) i zbioru opowiadań Rzeźnik z Niebuszewa (DK13MUZ / FORMA 2019). Jego opowiadania znalazły się w antologiach współczesnych polskich opowiadań: 2011 (FORMA 2011), 2017 (FORMA 2017) i 2020 (FORMA 2020). Był wokalistą grup punk rockowych: Zwolnienie Warunkowe i Zenon Reagan.
 
 
Serdecznie zapraszamy!

Spotkania (w) Między Wierszami. Kasia Huzar-Czub

Zapraszamy małych i dużych czytelników na dziesiąte (i ostatnie) wydarzenie w ramach cyklu "Spotkania (w) Między Wierszami". Naszą Gościnią będzie Kasia Huzar-Czub, z którą porozmawiamy m.in. o jej najnowszej książce pt. "Wierszyki bliskościowe".

Spotkanie będzie miało formułę otwartą, czyli dla młodszych czytelników przewidujemy różne aktywności dookoła książek Autorki, a dla starszych rozmowę o pisaniu, tworzeniu i tłumaczeniu.

Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Spotkanie zostanie udostępnione w formie bezpłatnego wideo.

O książce:

Proste i zabawne wierszyki, które trafiają do serc dzieci i dorosłych.

"Dzieci potrzebują bliskości. Jest ona niezbędna tak samo jak oddychanie czy jedzenie, ponieważ dzięki niej tworzy się więź! Bliskość z rodzicem wpływa na zdrowy rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny. Wierszyki bliskościowe pomagają nakarmić dzieci (a przy okazji nas samych) czułym kontaktem fizycznym i miłością. Bliskość uszczęśliwia - dzieci i dorosłych.

Niedźwiedzie powitanie, małpie przytulaski, hipopotamowe gilgotki, kocie głaski czy rozbrajanie jeżyka to cudowne, wspólne, pełne zabawy i bliskości chwile, które choć krótkie, nasycą was ciepłem na długo. Przeczuwam, że będziecie chcieli do nich wracać!"

- Ewa Tyralik-Kulpa - trenerka empatycznej komunikacji, rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, gestaltystka, autorka książki Uwaga! Złość.

O autorce:

Kasia Huzar-Czub - autorka książek dla dzieci, tłumaczka z języka angielskiego, mama dwóch córek i jednego psa. Mieszka czasem w mieście nad rzeką, a czasem na wsi nad morzem. Notorycznie myli pracę z zabawą.

Prowadzenie: Gabriel Augustyn.

Zadanie: "Spotkania (w) Między Wierszami 2021" jest realizowane w ramach Programu Partnerstwo dla książki.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".

UWAGA! Wydarzenie zostało odwołane.

Spotkania (w) Między Wierszami. Justyna Bednarek - online

Zapraszamy na ósme wydarzenie w ramach cyklu "Spotkania (w) Między Wierszami". Tym razem naszą Gościnią będzie Justyna Bednarek, uwielbiana autorka bestsellerowych "Skarpetek", która opowie m.in. o ulubionych książkach.
 
Spotkanie tylko w formie online:
 
 
Skierowane jest do dzieci w wieku 8-10 lat (od drugiej klasy wzwyż). Autorka opowie o tym, jak została pisarką. Opisze swoje książki i opowie o książkach swojego dzieciństwa.
 
Poza tym spotkanie będzie pełne różnych aktywności: odpowiedzi na pytania uczestników, wspólne wymyślanie książki itd.
 
O autorce:
 
Justyna Bednarek - polska poetka, pisarka i ilustratorka. Z wykształcenia jest romanistką, ale od lat pracuje jako dziennikarka i redaktorka w pismach kobiecych.
W 2004 roku opublikowała trzy wierszowane bajeczki o skrzacie Lenku (wydane przez krakowskie wydawnictwo Skrzat). W 2015 roku wydała „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, które są jej powtórnym bajkowym debiutem.
 
Nie zrobiła doktoratu w Szkole Nauk Społecznych (choć zaczęła), za to urodziła troje dzieci: Bartka, Antka i Basię. Mieszka w małym domku na warszawskich Bielanach, do którego dostępu broni bardzo brzydki rudy kundelek o imieniu Merda. Kiedyś wygrała serwis obiadowy z porcelany z Limoges, w konkursie na wiersz o miłości. Talerze przechowuje dla najstarszej wnuczki, wiersz gdzieś się zgubił.
 
Moderowanie: Gabriel Augustyn.
 
Zadanie: Spotkania (w) Między Wierszami 2021 jest realizowane w ramach Programu Partnerstwo dla książki.
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".
Serdecznie zapraszamy!

Spotkania (w) Między Wierszami. Jarosław Molenda

Zapraszamy na dziewiąte wydarzenie w ramach cyklu "Spotkania (w) Między Wierszami". Naszym Gościem będzie Jarosław Molenda, z którym porozmawiamy o jego najnowszej książce pt. "W 80 filiżanek dookoła świata. Piętnaście najsłynniejszych kawiarni".
 
Obowiązują bezpłatne wejściówki:
 
 
O książce:
 
W swojej najnowszej, bogato ilustrowanej książce, Jarosław Molenda zabiera nas w podróż do piętnastu najsłynniejszych kawiarni świata. Podczas niej przyglądamy się różnym rodzajom kawiarni, w tym wiedeńskiej, tureckiej, hotelowej czy pałacowej oraz kawiarni-ciastkarni. Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się specyficznym wystrojem, oświetleniem, rozmieszczeniem miejsc siedzą­cych, menu oraz kulturalną atmosferą.
 
Każdy prawdziwy miłośnik kawy powinien odwiedzić te miejsca przynajmniej raz w życiu, aby poczuć ich niezwykłą atmosferę. Niektóre z nich można zobaczyć podczas weekendowego wypadu do Wiednia, inne będą celem wakacyjnej podróży do Maroka czy Indonezji. W zgiełku codzienności stolik kawiarniany da­je chwilę oddechu i wypoczynku, a filiżanka aromatycznego naparu sprzyja powrotowi do równowagi. Kultowe kafejki wciąż roztaczają wokół siebie mityczną aurę i zapraszają, aby skosztować gorzkiej sło­dyczy kawy.
 
O autorze:
 
Pisarz, publicysta, niestrudzony globtroter. W 2015 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii. W 2016 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Jest autorem ponad trzydziestu książek popularno-naukowych o tematyce historycznej i podróżniczej a także dziennikarzem magazynu "Dookoła Świata".
 
Prowadzenie: Gabriel Augustyn.
 
Zadanie: Spotkania (w) Między Wierszami 2021 jest realizowane w ramach Programu Partnerstwo dla książki.
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".

Spotkania (w) Między Wierszami. Piotr Mikołajczak - online

Zapraszamy na siódme wydarzenie w ramach cyklu "Spotkania (w) Między Wierszami". Tym razem naszym Gościem będzie Piotr Mikołajczak, z którym porozmawiamy o jego najnowszej książce pt. "NOrWAY. Półdzienniki z emigracji".
 
Spotkanie tylko w formie online.
 
O książce:
 
W ciszy, jaka zapada tu po północy, nie ma nic, co można polubić, a zarazem wszystko, co kocha się w największym mieście nad fiordami. Światła uderzają do głowy, śnieg chrzęści pod butami, a my staramy się nie stopić.
 
Życie według trzech P – pracować, płacić, przeżyć. Litry wódki z przemytu, słoiki z musztardą, w których lądują niedopałki papierosów wypalanych jeden za drugim przez króla Mirasa. Zmęczeni emigranci walczący o norweskie korony. Na ulicach szczury i bezdomni krążący po zaułkach pachnącej trawą dzielnicy Grünerløkka w Oslo. Gdzieś między tym wszystkim cytowanie Franka Herberta, nadwrażliwość i nauczanie religii. To też Norwegia, choć próżno szukać takich obrazów pod hasztagiem #norway.
 
Ta książka nie jest reportażem ani zapiskami z osobliwych zarobkowych „wakacji”. Nie jest też próbą odmalowania portretu polskiego emigranta w Norwegii. To opowieści o tych, dla których kraina fiordów miała być lekiem na całe zło, gwarantem dobrobytu. Zapis obserwacji kogoś, kto – aby przetrwać – musiał zacząć marzyć na nowo, przytłumić wrażliwość, rozszerzyć zasoby ironii i spojrzeć na wszystko z dystansem.
 
"NOrWAY. Półdzienniki z emigracji" to wspomnienia z trzyletniego pobytu w jednym z najszczęśliwszych państw świata. To opowieść o zmaganiach z depresją, długami i samotnością. O pobycie w miejscu, które może łatwo zdusić i połknąć. O doświadczaniu raju – ale tylko przez tych, którzy będą w stanie go dostrzec i zrozumieć.
 
O autorze:
 
Piotr Mikołajczak - absolwent polonistyki UAM w Kaliszu, współzałożyciel strony Icestory.pl, podróżnik, przewodnik po Islandii. Współautor dwóch reportaży o wyspie: "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii" (2017, Wydawnictwo Otwarte) oraz "Zostanie tylko wiatr. Fiordy Zachodniej Islandii" (2019, Wydawnictwo Czarne). Po trzyletnim pobycie w Norwegii przeprowadził się na Islandię. Mieszka w Keflavíku.
 
Prowadzenie: Gabriel Augustyn.
 
Zadanie: Spotkania (w) Między Wierszami 2021 jest realizowane w ramach Programu Partnerstwo dla książki.
 
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".
Serdecznie zapraszamy!

Spotkania (w) Między Wierszami. Leszek Herman

Zapraszamy na szóste wydarzenie w ramach cyklu "Spotkania (w) Między Wierszami". Naszym Gościem będzie Leszek Herman, z którym porozmawiamy o jego najnowszej powieści pt. "Krzyż Pański".
 
Obowiązują wejściówki:
 
 
O autorze:
 
Szczecinianin, z wykształcenia architekt. Od 1997 projektant i współwłaściciel szczecińskiej Pracowni Projektowej Konserwacji Zabytków. W latach 1993-1995 autor cyklu artykułów dla "Gazety Wyborczej" o niezwykłych budynkach i miejscach w Szczecinie i na Pomorzu, ilustrowanych własnymi odręcznymi rysunkami. Od 2005 prowadzi wraz z bratem Marcinem autorską pracownię projektową. Prywatnie miłośnik tajemnic historycznych i architektonicznych, historii sztuki, dobrej książki, roweru, jazdy konnej i spotkań przy piwie z przyjaciółmi.
 
Prowadzenie: Gabriel Augustyn.
 
Zadanie: "Spotkania (w) Między Wierszami 2021" jest realizowane w ramach Programu Partnerstwo dla książki.
 
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"

Spotkania (w) Między Wierszami. Zofia Stanecka

Zapraszamy na piąte wydarzenie w ramach cyklu "Spotkania (w) Między Wierszami". Naszą Gościnią będzie Zofia Stanecka, a temat wydarzenia to: "Basia w bibliotece".
 
Spotkanie przeznaczone jest dla grupy wiekowej między 5 a 7 rokiem życia.
 
Obowiązują bezpłatne wejściówki:
 
 
Wejściówka uprawnia do wejścia na spotkanie jedno dziecko i jednego opiekuna.
 
O autorce:
 
Jako dziecko chciała być wilkiem. Została pisarką. Dzięki temu może stawać się tym, kim zechce, nie przestając być sobą. Kocha słowa. Oprócz serii o Basi pisze książki do serii "Czytam sobie", "Poczytaj ze mną" i "Czytam i główkuję", opowiadania ("Świat według dziadka"), baśnie i powieści ("Tajemnica Namokniętej Gąbki", "Księga Ludensona", " Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu"). Napisała trylogię fantasy dla najmłodszych "Gdy pada deszcz" i poradniki "Damą być" oraz "Rycerzem być".
 
Zadanie: Spotkania (w) Między Wierszami 2021 jest realizowane w ramach Programu Partnerstwo dla książki.
 
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".

Grzegorz Czarnecki - spotkanie autorskie

29 września zapraszamy na spotkanie autorskie z Grzegorzem Czarneckim dookoła jego nowej książki.
 
Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki:
 
 
O książce:
 
"Grzegorz Czarnecki - fotografie" - wyjątkowe pejzaże Szczecina w nowym albumie szczecińskiego artysty fotografa. Fotografie Odry, Szczecińskiej Wenecji i żagli. A także Lizbona, Praga, Paryż i inne projekty artystyczne.
 
O autorze:
 
Grzegorz Czarnecki - artysta fotografik, od 2001 roku jest członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików. Prace podpisuje także jako Jan Q.O. Holender i Jan Svo. Autor wystaw indywidualnych m.in. - "Gdzieś w Szczecinie o poranku" (1997) Szczecin, "Zamyślenia" (1998) Międzyzdroje, "26 462,5" (1998) Muzeum Narodowe w Szczecinie, "Zapach rzeki" (2005) Muzeum Narodowe w Szczecinie, "Cisza rzeki" (2007) Galeria ZPAF przy Muzeum Narodowym w Szczecinie, "Domy rzeki" (2009) Willa Lentza w Szczecinie, "Miasto rzeki" (2010) Galeria Architektów "Forma" w Szczecinie, "Czekając na wiosnę. Zakurzone bibeloty z zakurzonym komentarzem A.D. 2011" (2011) Książnica Pomorska w Szczecinie, "Plastikowe lalki stoją w oknie" (2017), Galeria ZPAF przy ZUT w Szczecinie a także prezentacji fotograficznych, m.in. "W poszukiwaniu Józefa K." (2003), "Miasto kota z ulicy Składowej" (2003), "Błogosławieństwo na sprzedaż" (2021), "Myśli" (2021).
 
Prowadzenie: Małgorzata Frymus.
 
Wstęp bezpłatny.

Spotkania (w) Między Wierszami. Jakub Małecki

Zapraszamy na czwarte wydarzenie w ramach cyklu Spotkania (w) Między Wierszami. Naszym Gościem będzie Jakub Małecki, z którym porozmawiamy o jego najnowszej powieści pt. Święto ognia.
 
Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki:
 
 
Zapis wydarzenia zostanie później udostępniony na naszym profilu na Facebooku oraz na naszym kanale w serwisie YouTube.
 
O autorze:
 
Jakub Małecki - pisarz, autor m.in. Saturnina, Rdzy i Horyzontu. Był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus", nagrody im. Stanisława Barańczaka i Odkrycia Empiku. Jest laureatem stypendium "Młoda Polska" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz polsko-niemieckiego stypendium im. Albrechta Lemppa. Magazyn Literacki KSIĄŻKI uznał Horyzont Książką Roku 2019. Jego książki tłumaczone są aktualnie na języki: niemiecki, rosyjski, niderlandzki, fiński, słoweński, macedoński i hebrajski. Na podstawie Horyzontu powstanie film w reżyserii Bodo Koxa.
 
Prowadzenie: Gabriel Augustyn.
 
Zadanie: Spotkania (w) Między Wierszami 2021 jest realizowane w ramach Programu Partnerstwo dla książki.
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"