Spotkania (w) Między Wierszami. Piotr Mikołajczak - online

Zapraszamy na siódme wydarzenie w ramach cyklu "Spotkania (w) Między Wierszami". Tym razem naszym Gościem będzie Piotr Mikołajczak, z którym porozmawiamy o jego najnowszej książce pt. "NOrWAY. Półdzienniki z emigracji".
 
Spotkanie tylko w formie online.
 
O książce:
 
W ciszy, jaka zapada tu po północy, nie ma nic, co można polubić, a zarazem wszystko, co kocha się w największym mieście nad fiordami. Światła uderzają do głowy, śnieg chrzęści pod butami, a my staramy się nie stopić.
 
Życie według trzech P – pracować, płacić, przeżyć. Litry wódki z przemytu, słoiki z musztardą, w których lądują niedopałki papierosów wypalanych jeden za drugim przez króla Mirasa. Zmęczeni emigranci walczący o norweskie korony. Na ulicach szczury i bezdomni krążący po zaułkach pachnącej trawą dzielnicy Grünerløkka w Oslo. Gdzieś między tym wszystkim cytowanie Franka Herberta, nadwrażliwość i nauczanie religii. To też Norwegia, choć próżno szukać takich obrazów pod hasztagiem #norway.
 
Ta książka nie jest reportażem ani zapiskami z osobliwych zarobkowych „wakacji”. Nie jest też próbą odmalowania portretu polskiego emigranta w Norwegii. To opowieści o tych, dla których kraina fiordów miała być lekiem na całe zło, gwarantem dobrobytu. Zapis obserwacji kogoś, kto – aby przetrwać – musiał zacząć marzyć na nowo, przytłumić wrażliwość, rozszerzyć zasoby ironii i spojrzeć na wszystko z dystansem.
 
"NOrWAY. Półdzienniki z emigracji" to wspomnienia z trzyletniego pobytu w jednym z najszczęśliwszych państw świata. To opowieść o zmaganiach z depresją, długami i samotnością. O pobycie w miejscu, które może łatwo zdusić i połknąć. O doświadczaniu raju – ale tylko przez tych, którzy będą w stanie go dostrzec i zrozumieć.
 
O autorze:
 
Piotr Mikołajczak - absolwent polonistyki UAM w Kaliszu, współzałożyciel strony Icestory.pl, podróżnik, przewodnik po Islandii. Współautor dwóch reportaży o wyspie: "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii" (2017, Wydawnictwo Otwarte) oraz "Zostanie tylko wiatr. Fiordy Zachodniej Islandii" (2019, Wydawnictwo Czarne). Po trzyletnim pobycie w Norwegii przeprowadził się na Islandię. Mieszka w Keflavíku.
 
Prowadzenie: Gabriel Augustyn.
 
Zadanie: Spotkania (w) Między Wierszami 2021 jest realizowane w ramach Programu Partnerstwo dla książki.
 
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".
Serdecznie zapraszamy!